Czy wiesz, że nie tylko geny determinują zdrowie Twojej pociechy? Środowisko, w którym rozwija się dziecko tj. łono matki w życiu płodowym i pierwsze lata życia dziecka są kluczowym etapem w jego rozwoju. To co jesz droga mamo i czym karmisz swoje dziecko wpływa na stan jego zdrowia w życiu dorosłym.

Czy wiesz przyszła mamo, że już podczas ciąży kształtujesz nawyki żywieniowe swojego maleństwa?

Za pośrednictwem wód płodowych dziecko uczy się rozpoznawać spożywane przez Ciebie pokarmy. Nauka trwa również po narodzinach – dziecko karmione naturalnie poznaje różne substancje smakowe i zapachowe, które przenikają do mleka z twojej diety. Warto zatem dbać o urozmaicenie żywienia podczas ciąży i karmienia piersią. W ten sposób bowiem ułatwimy niemowlęciu akceptację nowych pokarmów stałych, które w odpowiednim czasie są wprowadzane do jego diety.

Dziś wiemy także, że nieodpowiednie żywienie matki w trakcie ciąży a następnie w okresie pierwszych lat życia dziecka może spowodować stałe zmiany w jego metabolizmie. Dzieci mam niedożywionych mają nieprawidłowy profil lipidowy, podwyższony poziom glukozy, mają wyższe BMI i zwiększone ryzyko wielu chorób np. chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy. Nadmiar tkanki tłuszczowej u mamy,  nadciśnienie tętnicze,  cukrzyca, której towarzyszy stan hiperglikemii mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu i zwiększyć ryzyko powikłań okołoporodowych. Nie bagatelizujmy tych informacji i zadbajmy o dietę swoją i dziecka! Jego zdrowie jest w naszych rękach!

Powrót do ciekawostek