Każde mleko dostępne w handlu musi zostać poddane obróbce termicznej. Dzięki temu możemy napić się mleka prosto z lodówki bez konieczności gotowania go. Istnieją dwie zasadnicze metody tej obróbki: pasteryzacja i sterylizacja UHT.

Najpopularniejszym rodzajem mleka jest mleko UHT (ultra high temperature), które poddane jest działaniu bardzo wysokiej temperatury (>100°C) przez krótki okres czasu ( 2-9 s), następnie pakowane jest w warunkach aseptycznych w kartonowe opakowania. Proces ten pozwala na zniszczenie wszystkich form drobnoustrojów chorobotwórczych i pozwala na zachowanie trwałości do pół roku. Niestety wysoka temperatura wpływa na straty witamin z grupy B i witaminy C występujących w mleku. Nie ulega jednak wątpliwości, że mleko nie jest szczególnie zasobne w te witaminy a dobrych źródeł witaminy C i witamin z grupy B mamy wiele. Witaminę C znajdziecie w owocach cytrusowych, papryce, natce pietruszki. Witaminy z grupy B w mięsie, pieczywie pełnoziarnistym, nasionach roślin strączkowych.

Mleko pasteryzowane poddane jest działaniu temperatury niższej niż 100°C. Proces pasteryzacji niszczy ok. 99,5% drobnoustrojów, dlatego mleko pasteryzowane ma kilkudniowy termin przydatności do spożycia. Straty witamin również występują, ale są mniejsze niż w przypadku mleka UHT. Oba rodzaje mleko: UHT i pasteryzowane mają posmak gotowania.

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne jest także mleko o zredukowanej liczbie mikroorganizmów, gdzie na etykiecie możemy znaleźć określenia „wiejskie”, „świeże”. Jest to mleko poddane procesowi mikrofiltracji, która oddziela bakterie z mleka a następnie łagodnej pasteryzacji. Takie mleko ma dłuższy okres przydatności do spożycia niż mleko pasteryzowane a swoim składem jest najbliższe „mleku prosto od krowy”. Straty witamin w tym mleku są minimalne a smak przypomina mleko świeże.

Warto zapamiętać, że zawartość wapnia i składników mineralnych w trakcie obróbki termicznej nie ulega zmianom, zatem wszystkie rodzaje mleka są dobrym źródłem wapnia.

Zatem które mleko kupować? Jeśli macie wybór, myślę, że warto sięgnąć po mleko pasteryzowane. Dla smakoszy mleka polecam mleko poddane mikrofiltracji.

Mleko nie różni się jednak jedynie obróbka termiczną, której jest poddawane, ale także zawartością tłuszczu. Dlatego kolejny post poświęcę temu zagadnieniu.

tabela mleko

Powrót do ciekawostek